Zenekarunk fő tevékenysége a táncházi muzsikálás, a saját táncházunk működtetése. 2023-ban ünnepeltük fennállásunk 20. évfordulóját, az alábbi visszatekintés ebből az alkalomból készült.
Az Esztenás táncház 2003-ban indult útjára sok lelkes fiatal önkéntesnek köszönhetően, akik elkötelezettek voltak abban, hogy Miskolcon legyen rendszeres és kiszámítható módon táncház. A moldvai-gyimesi csángó táncház (VIAN Klub) ’90-es évekbeli népszerűsége, majd az ezredfordulón való megszűnése után az Esztenás együttes vállalta fel az újraindítást. Sok népzenész, táncoktató, képzett vagy amatőr hagyományőrző állt az ügy mellé, hogy a népzene és néptánc iránt érdeklődők minél szélesebb körét megszólítsák.
A táncház mögött sok küzdelmes év áll, de mindig kiszámíthatóan és megszakítás nélkül várta a táncolni vágyókat. Miskolcon az Esztenás az egyetlen táncház, ahol a kezdeti lelkesedés lendülete máig tart, és mindig van, aki átvegye a szervezés stafétáját, vagy beálljon egy-egy kieső zenész helyett. A táncház működtetését és háttérmunkáját kezdetben a Nyilas Misi Alapítvány és a KAS Egyesület biztosította. 2010 óta a Háromkő Egyesület végzi a szervezési feladatokat, amely pályázati támogatást is biztosít a program megvalósításához.
A táncházi alkalmak a kezdetektől fogva gyermek- és felnőtt táncházra tagolódnak, így könnyebb a korosztályi igényeket figyelembe venni. A gyermektáncházat hosszú ideje Sinka Tímea vezeti. A program zenei anyagát 100–120 dallam és folklórszöveg alkotja, a Kárpát-medence gyermekfolklórjából válogatva.
A felnőtt táncházban a moldvai táncokat tanítja és a táncházat vezeti Bernáth Richárd, a miskolci Avas táncegyüttes egykori táncosa. A moldvai repertoár 35–40 féle táncot tartalmaz, Klézse, Külsőrekecsin, Somoska és Gajcsána falvak gyűjtött anyagából. A táncok szüneteiben a zenekar tagjai és meghívott közreműködők révén gyakran van népdaltanítás. Alkalmanként gyimesi muzsika és tánctanítás is sorra kerül, Barsi Csaba táncmester közreműködésével.
2015-től 2022-ig az Esztenás táncház átalakult, mert a rendszeres működtetésbe bekapcsolódtak vonós zenekarok. Ebben a hét évben felváltva tartottunk moldvai és vonós táncházakat. A gyermektáncházak programjához Barnóczki Beáta csatlakozott. A felnőtt táncházat Repka Gyula és Hejczei Gabriella táncoktatók vezették, a muzsikát az idők során több zenekar is szolgáltatta („Fazekas” Szülői Zenekar, Árok zenekar, LeVonó zenekar).
A táncházban mindig van tanítás, táncházvezetés. Ez azért szükséges, mert a közönség egy része új érdeklődőkből áll, akiknek fontos a magyarázattal kísért tánctanítás. A résztvevők köre nemcsak Miskolcról, hanem a környező településekről tevődik össze, bátran mondhatjuk, hogy a táncház megyei érdeklődésre tart számot.
A táncháznak 2003–2017 között a Nyilas Misi Ház, majd 2017-től a Fráter Gimnázium ad otthont. 2022 őszén visszatértünk a gyökerekhez: a 2022/2023-as Huszadik szezont moldvai-gyimesi csángó táncházként hirdettük meg, ahová egy-egy alkalommal hívtunk vendég zenekarokat, közreműködő népzenészeket, énekeseket, táncosokat.
Húsz év alatt a táncházakban közreműködtek:
Esztenás együttes (és egy időben az Agyagbanda)
- Barsi Csaba – dob, ének
- Fáy Ádám – koboz, hegedű, szaxofon, fúvós és pengetős hangszerek, ének
- Gonda Anita – dob, ütőgardon, ének
- Hegedüs Orsolya – hegedű, ének
- Juhász Zoltán Nándor – furulya, kaval
- Labant Tamás – basszusgitár, nagybőgő, koboz, gitár
- Tóth Arnold – furulya, kaval, citera, ének
- Tóth Máté – harmonika, tánctanítás
- és még sokan mások, helyettesítő és vendég muzsikusok
Vonós zenekarok („Fazekas” Szülői Zenekar, Árok zenekar, LeVonó zenekar)
- Boncsér Gábor – brácsa, nagybőgő, tárogató
- Dobos Péter – brácsa
- Dobos-Váraljai Réka – hegedű, ének
- Horváth Attila – nagybőgő
- Zelenák Ottó – brácsa
- és még sokan mások, helyettesítő és vendég muzsikusok
Táncoktatók:
- Bajzát Miklós
- Barsi Csaba
- Bernáth Richárd
- Hejczei Gabriella
- Repka Gyula
- Tóth Máté
Gyermektáncházak vezetői:
- Barnóczki Beáta
- Feczkó Ágnes
- Sinka Tímea